Η Σοφία Ντενίση είναι απόφοιτος του τμήματος της Αγγλικής Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών (BA 1976, Ph.D, 1993) και του πανεπιστημίου της Μασσαχουσέττης στο Amherst (Μ.Α. 1984). Είναι αναπληρώτρια καθηγήτρια της Ιστορίας και κριτικής της λογοτεχνίας στο τμήμα Θεωρίας και Ιστορίας της Τέχνης της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών της Αθήνας και Αντιπρύτανης ακαδημαϊκών υποθέσεων του Ιδρύματος από τον Σεπτέμβριο του 2014. Ασχολείται ερευνητικά κυρίως με τη λογοτεχνία του δέκατου ένατου αιώνα και των αρχών του εικοστού (πρωτότυπη – μεταφρασμένη), με τον περιοδικό τύπο, τη σχέση τέχνης και λογοτεχνίας και με τις σπουδές του φύλου. Έχει συνεργαστεί ως ερευνήτρια με το Ινστιτούτο Μεσογειακών σπουδών και το Κέντρο Νεοελληνικών Ερευνών και έχει συντονίσει ως επιστημονική υπεύθυνη το ερευνητικό πρόγραμμα «Η γυναικεία λογοτεχνική και εικαστική παρουσία στα περιοδικά Λόγου και Τέχνης, 1900-1940», το οποίο υλοποιήθηκε από την ΑΣΚΤ στο πλαίσιο του ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ-Γ Κ.Π.Σ. στο διάστημα 2005-2008. Σήμερα συνεργάζεται ως ερευνήτρια με το τμήμα Θεατρικών Σπουδών του ΕΚΠΑ στο πλαίσιο του προγράμματος Θαλής.

Εργασίες της έχουν δημοσιευτεί από σημαντικούς εκδοτικούς οίκους (Καστανιώτης, Περίπλους, Πανεπιστημιακές εκδόσεις Κρήτης, Σοκόλης, Δόμος, Εταιρεία Σπουδών, Un. Studio Press, Hellenic Publishing, Gutenberg, Editions des femmes, κ.ά.) και σε έγκριτα φιλολογικά περιοδικά (Πολίτης, Διαβάζω, Λέξη, Δέντρο, Περίπλους, Σύγκριση, Μικροφιλολογικά, Ύλανδρον, Κάμπος-Cambridge Papers in Modern Greek, Cahiers Balkaniques, Bulletin de Liaison Neo-Hellenique, Neohelikon κ.ά.). Έχει δημοσιεύσει τα βιβλία: To ελληνικό ιστορικό μυθιστόρημα και ο Sir Walter Scott, Καστανιώτης, 1994 και Μεταφράσεις των αυτοτελώς εκδεδομένων μυθιστορημάτων και διηγημάτων: 1830-1880, Περίπλους, 1995. Έχει επιμεληθεί τα βιβλία: Ταυτότητα και ετερότητα στη λογοτεχνία, 18ος–20ός αι. Ι. Η Συγκριτική Φιλολογία στο κατώφλι του 21ου αιώνα. ΙΙ. Ιστορικές, θεωρητικές, αισθητικές διαδικασίες. Α΄. Τομ., Αθήνα: Δόμος, 2000 και Το διήγημα στην ελληνική και στις ξένες λογοτεχνίες: Θεωρία –γραφή –πρόσληψη, Αθήνα: Gutenberg, 2009 μαζί την καθηγήτρια Ελένη Πολίτου-Μαρμαρινού καθώς και το βιβλίο Η γυναικεία λογοτεχνική και εικαστική παρουσία στα περιοδικά Λόγου και Τέχνης, 1900-1940, Αθήνα: Gutenberg, 2007. Το βιβλίο της Ανιχνεύοντας την «αόρατη» γραφή: γυναίκες και γραφή στα χρόνια του ελληνικού διαφωτισμού-ρομαντισμού, εκδόσεις Νεφέλη 2014 τιμήθηκε από την Ακαδημία Αθηνών με το βραβείο δοκιμίου για το 2014.