Σοφία Ντενίση

Βραβείο της Ακαδημίας Αθηνών για το βιβλίο της: Ανιχνεύοντας την «αόρατη γραφή». Γυναίκες και γραφή στα χρόνια του ελληνικού διαφωτισμού-ρομαντισμού, Εκδόσεις Νεφέλη, Αθήνα 2014, 556 σελ.

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Το 2012 κατέκτησε το Βραβείο Μουλλά του ΜΙΕΤ για την εργασία του «Η 'Σαπφώ' του Διονυσίου Σολωμού».

Αλέξανδρος Κατσιγιάννης

• Ο δρ. Αλέξανδρος Κατσιγιάννης έλαβε το «Βραβείο Νέου Ερευνητή» του ακαδημαϊκού έτους 2014-2015 από το Πανεπιστήμιο Κρήτης.

Αύρα Ξεπαπαδάκου

• The Tsakopoulos Hellenic Collection: Library Research Fellowship Program 2014-2015 / California State University-Sacramento: Υποτροφία για τη διεξαγωγή έρευνας (research scholar) στο Πολιτειακό Πανεπιστήμιο της Καλιφόρνιας, Σακραμέντο.
  • The International Balzan Musicology Visitorship 2015-2016, "Towards a global history of music": Υποτροφία για τη διεξαγωγή έρευνας (research scholar) στο Ινστιτούτο Μουσικολογίας του Πανεπιστημίου της Ζυρίχης.

Έλενα Παπαλεξίου

• The Fulbright Foundation, Research Scholar Award, 2014-2015: Υποτροφία για τη διεξαγωγή έρευνας (research scholar) στο Stanford University, U.S.A., Dept. of Theater and Performance Studies & Dept. of Classics.
  • The Fulbright Foundation, Research Scholar Award, 2014-2015: Awarded for research visit to Stanford University, U.S.A., Dept. of Theater and Performance Studies & Dept. of Classics.

Αγγελική Σπυροπούλου

• Visiting Research Fellowship- University of London, School of Advanced Studies. 2012-16. Ερευνητικός Εταίρος του Πανεπιστημίου του Λονδίνου- Σχολή Ανωτάτων Μελετών, 2015-16. Πεδίο αγγλικών και συγκριτικών μελετών.