Ο Παναγιώτης Αντωνόπουλος είναι υποψήφιος διδάκτορας του Πανεπιστημίου Κρήτης, στο τμήμα Νεοελληνικών Σπουδών. Ο τίτλος του διδακτορικού του είναι «Η πρόσληψη της Σαπφώς στη νεοελληνική γραμματεία». Σπούδασε φιλοσοφία (B.A. University of North London), Αισθητική και Θεωρία Τέχνης (M.A. Middlesex University) και Ελληνικές Σπουδές (M.A. University of London, RoyalHolloway). Στα ερευνητικά του ενδιαφέροντα περιλαμβάνονται οι νεοελληνικές σπουδές, η αρχαία ελληνική λογοτεχνία, η θεωρία πρόσληψης με ειδίκευση στην αισθητική της πρόσληψης της αρχαίας ελληνικής λυρικής ποίησης στο έργο νεοελλήνων ποιητών και φιλολόγων. Έχει συμμετάσχει σε πολλά συνέδρια και σεμιναριακές διαλέξεις στην Ευρώπη και στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής. Το 2012 κατέκτησε το Βραβείο Μουλλά του ΜΙΕΤ για την εργασία του Η «Σαπφώ» του Διονυσίου Σολωμού.